Dôsledky parížskej masakry

Autor: Patrik Gavalec | 16.11.2015 o 11:58 | Karma článku: 5,30 | Prečítané:  771x

Vo svetle piatkových hororových udalostí plných trúchlenia a smútku si asi len málokto z nás uvedomí, aké dopady môže mať tento katastrofálny akt na medzinárodnej scéne, v geopolitickom usporiadaní sveta a v politike EÚ.

Treba si uvedomiť, že teroristickým útokom v Paríži sa otvára len nová kapitola. Samotný Hollande sa nechal počuť, že to bol „Akt vojny“.  Začína sa nielen skutočný boj na Blízkom východe ale aj boj na domácej politickej scéne Francúzska. Jedno je jasné, Marie Le Pen stačí podať kandidátku a víťazný post je jasný, Hollande týmto masakrom končí. Politik už zo svojej podstaty nikdy nerozmýšľa v dlhšom horizonte, než sú budúce voľby. A keďže topiaci sa aj slamky chytá, Hollande sa predsa len vynasnaží volebné preferencie zvrátiť na vlastnú stranu. A teda je jasné, že sa v duchu euro-hodnôt v Sýrii dočkáme pod zámienkou parížskeho útoku ISIL hromadnej ofenzívy. Z iného uhlu, ak tak konať nebude, znamená to preňho politickú samovraždu a to politik jeho rozmeru isto chápe. O tom, či je to správne, morálne alebo v budúcnosti efektívne, polemizovať v tejto sekcii blogu rozhodne nechcem. O tom potom... Ide mi čisto o samotný fakt uvedomenia si, že Hollande je svojim spôsobom dotlačený, nazvime  to systémom, k vyslaniu armády do Sýrie, o tom niet pochýb. A náš veľký brat nám isto príde na pomoc, možno opráši ten povestný kontroverzný článok č. 5 Washingtonskej zmluvy a znova raz sa ním bude cítiť byť viazaný.

Na zamyslenie isto stojí aj skutočnosť analógie udalosti parížskej masakry ku udalosti z 11.9.2001, kedy skutočnosti okolo World Trade Center ( nech už to bolo akokoľvek )  umožnili vpád vojsk Spojených štátov amerických do Iraku, či Afganistanu.

Ak si myslíte, že sa vás nijakým spôsobom parížske udalosti netýkajú, tak ste na omyle. Budú zákonite viesť ku všeobecnému obmedzeniu občianskych slobôd. Ako príklad nám vrelo postačí tzv. „Patriot act“ z onoho osudného roku 2001 a následné špionážne škandály NSA.  

Obmedzenia občianskych slobôd sa budú tykať ako Euroobčanov, tak aj predovšetkým ekonomických migrantov. Termín ekonomický migrant používam cielene. Treba veci nazývať pravým menom. Za predpokladu, že si francúzske tajné služby vykonávali svoje preventívne sledovacie akcie doteraz poctivo, vo svetle posledných udalostí sa nevyhnutne práca tajných služieb komplikuje, nakoľko si svojvoľne prekračujú hranice únie tisícky potenciálnych teroristov. A teda rovnako nevyhnutne aj muselo dôjsť ku kolapsu a rezignácii na úlohy, ktorými je tajná služba poverená. Keďže konečne na povrch vyplávalo bezpečnostné riziko, budeme musieť zaujať jasný postoj voči imigračnej kríze a každého jedného ekonomického migranta budeme musieť označiť za potenciálne riziko. Riešenie hrozby tohto charakteru pri súčasných počtoch migrantov zákonite musí viesť ku obmedzeniu občianskych slobôd.  Hádam ako jediné pozitívum môžeme chápať umlčanie už i tak v poslednom čase zakríknutých slniečkárov, ktorí sa krčia niekde v kúte a v tme. Aspoň jemný pocit zadosťučinenia v prostredí ostrakizovania triezvo rozmýšľajúcich občanov ako xenofóbov. Popri horiacich utečeneckých táboroch zase načas utíchnu ich reči o solidarite, prínosoch migrácie a mierumilovnom islame.

 

Parížsky útok bude s odstupom času možné interpretovať ako príležitosť vyrovnať misky váh na Blízkom východe. Tie misky váh, ktoré sa tak „nebezpečne“  nakláňajú smerom k Rusku a Číne.

Hollande je vo svojom slovníku zrejme naďalej nekompromisný, a teda „Assad musí odísť“. Len či si s ním nezahrá hru o tom, kto odíde z úradu prvý. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?